MAMA BEŽ!

Byť super mamou, ktorá stíha prácu, domácnosť, manžela i deti je častokrát veľmi náročné. Pri tomto kolobehu povinností je ťažké nájsť si čas robiť niečo pre samú seba, čas na niečo, čo máme rady a pri čom sa vieme odreagovať. Poznáte to aj vy?

Niektoré maminy našli spôsob, ako to stíhať. Našli spôsob, ako robiť niečo pre seba, niečo, čo ich baví, no zároveň robia veľa i pre svoje deti. Prečítajte si inšpirujúci rozhovor s Mimou Krajčírovičovou a Alenkou Andočovou – zamestnankyňami našej dmky.

MIRIAM KRAJČÍROVIČOVÁ

1. Prečo práve beh? Ako si sa k nemu dostala?

Zbožňujem beh. Beh je pre všetkých a je to celoročná aktivita. Dodáva pocit slobody a uvoľnenia. Zlepšuje náladu prospieva fyzickému aj duševnému zdraviu. Je investične nenáročný - postačia tenisky, bežecké oblečenie a chuť vybehnúť. Šport mi je blízky od detstva, kedy som sa venovala krasokorčuľovaniu, gymnastike, atletike, volejbalu, lyžovaniu a tenisu. Vždy som bola extrémne hyperaktívna a rodičia ma podporovali okrem vzdelávania aj v športových aktivitách. Keďže pri mojej cieľavedomosti a súťaživosti som pri žiadnom športe dlho nevydržala, akonáhle som splnila svoj cieľ a získala medailové umiestnenie, už som sa realizovala v inom športe. Vyskúšala som asi všetky športové aktivity, ku ktorým som sa mala možnosť dostať, až po tie adrenalínovejšie - potápanie, windsurfing, vodné lyžovanie či rafting. Keďže som v prvom rade mamina dvoch detí a neprežívam už postpubertu, našla som si pre seba vhodnú športovú aktivitu, ktorá neohrozuje rizikom zranenia mňa a ani moju rodinu. Beh – je moja srdcovka, stav mysle. Zahŕňa všetko z mojich zažitých športových aktivít a dáva mi pocit šťastia a slobody.

Práca, rodina, domácnosť... Ako dokážeš skĺbiť všetky tieto povinnosti s behom? Kedy najradšej beháš?

Beh, ako športová aktivita ma neobmedzuje v ničom, treba si len vymedziť čas, medzi pracovnými povinnosťami a rodinou. Je to najlepší životabudič po ,,ťažkom“ dni v práci na vyčistenie si mysle. Beh je určite vynikajúci spôsob ako neprenášať do kruhu rodiny ,,stres“ z práce či nervozitu z čohokoľvek, ktorú raz za čas pociťuje každá z nás. Takže beh je aj ,,harmonizátor“ rodiny. Najradšej behám v pracovný týždeň podvečer a cez víkend ráno. Ideálne je, ak mi to čas a zdravie dovolí, behať aspoň trikrát do týždňa. Najradšej ale behám so svojou rodinou, s mojimi dcérkami, manželom a psom.

Preferuješ skôr skupinový beh, alebo beháš radšej sama?

Sú dni, kedy rada behám sama. Potrebujem behať sama so svojimi myšlienkami, ale nebránim sa spoločnosti iných bežcov. Preferujem behanie v prírode, hlavne v lese, vtedy som však spokojnejšia ak behá so mnou aj iný bežecký nadšenec, či už je to moja rodina, alebo rekreační bežci ako som ja.

Kedy sa tvoje dcéry dostali k behaniu? Čo ich k tomu priviedlo?

Celá rodina sme športoví nadšenci. Moje dcérky Janka a Danka boli od detstva vedené, nami rodičmi, k športu. Od gymnastiky, atletiky sa postupne špecializovali obe na volejbal, ktorý hrávali profesionálne, v zime lyžovali a behávali s nami s rodičmi. Manžel je triatlonista, nadšenec akéhokoľvek športu a skvelý bežec. On je náš najväčší motivátor. Staršia dcérka žije a pracuje v zahraničí. Šport a beh patrí aj naďalej k jej životnému štýlu. Mladšia dcérka Danka je ešte študentka vysokej školy a beh sa stal súčasťou jej života, taktiež je to pre ňu najlepší spôsob ako medzi učením a povinnosťami zresetovať hlavu. Sme vlastne bežecká rodina a som šťastná, že moje deti milujú beh a šport. Vzdelanie, šťastie a zdravie mojich detí, je pre mňa ako maminu najväčšia priorita a poslanie.

Zúčastnila si sa aj nejakých bežeckých pretekov? Ktoré boli pre teba nezabudnuteľné a rada na nich spomínaš?

Ak mám možnosť zúčastňujem sa všetkých bežeckých podujatí, ktoré ponúka bežecký tím dm - tím nadšencov behu v spoločnosti dm drogerie markt. Je skvelé, že spoločnosť dm drogerie markt podporuje zdravie a životný štýl svojich zamestnancov motiváciou od samotných nadšencov behu. Som hrdá na to, že som ako jedna z tria bežkýň bola pri myšlienke vzniku tohto bežeckého tímu v spoločnosti dm drogerie markt. Vášeň pre beh, ale najmä pokora pri behaní u mňa nastala pred desiatimi rokmi, kedy som sa zúčastnila medzinárodného behu pre ženy vo Viedni, ktorý organizovala rakúska dm drogerie markt – FRAUENLAUF 2008, to ma naštartovalo behať hlavne mysľou inak. Nie pre výsledok a čas byť čo najlepšia, ale behať pre radosť a zdravie, lebo pokiaľ sa nenarodím ako Keňanka, alebo geneticky príbuzná Usaina Bolta určite medzi kvantom vyše 30 000 bežkýň z Európy na stupni víťazov stáť nebudem. Tento beh mi ostane navždy v pamäti, keď v čase mojej najlepšej výkonnosti som zabehla 5 km trať za 00:21:01 minút a predbehla ma vtedy tesne pred cieľom staršia šedivá dáma v kroji a moja istota, že som ako rekreačný bežec výkonnostne celkom dobrá, tým dňom skončila. Posilnilo ma to a ukázalo mi zrkadlo, že aj žena s nadváhou, so šedinami, v zrelom veku a v nie práve bežeckom oblečení sa nesmie nikdy podceňovať. Tak som to naučila aj moje dcérky. NIKDY NETREBA PRI BEHU PODCEŇOVAŤ SÚPERKU! KAŽDÁ JEDNA ŽENA, KTORÁ PRACUJE, MÁ RODINU A BEHÁ SI ZASLÚŽI OBDIV, ŽE POPRI VŠETKÝCH MAMINKOVSKÝCH POVINNOSTIACH SI NÁJDE ČAS AJ NA SEBA A SVOJE ZDRAVIE. dm ženský beh je skvelá bežecká udalosť pre všetky ženy bez rozdielu. Podporuje a motivuje ženy pre šport a zdvíha im sebavedomie prekonaním svojich vlastných limitov. Zúčastňujem sa ho aj s mojimi dcérkami pravidelne a tešíme sa na každý ďalší ročník.

Máš nejaké tipy alebo triky, ktoré by si poradila ostatným maminám pri zorganizovaní svojho aktívneho životného štýlu?

Maminy sú najlepšia motivácia pre svoje deti pri všetkých aktivitách. Deti sú naše zrkadlo. Tipy a triky na vylepšenie si nájde každá mamina sama individuálne. Radiť v tom, čo je správne a čo nie, mi neprináleží. Každá mamina, pre ktorú sú práve jej deti najúžasnejšie na svete, si vždy sama individuálne nájde, čo vyhovuje jej a jej deťom. Aktívny životný štýl maminy a rodičov vedie deti k tomu, aby si v budúcnosti sami vedeli skorigovať svoj životný štýl. Beh nás sprevádza celý život, aj ten najväčší lenivec určite niekedy za život odbehol hoci len pár metrov, takže maminky a ženy behajte, nielen za svojimi deťmi, ale aj s nimi!

 

ALENA ANDOČOVÁ

Prečo práve beh? Ako si sa k nemu dostala?

Beh ma oslovil hlavne pre svoju časovú nenáročnosť. Na jednej strane deti, rodina a povinnosti, no na druhej strane je tu túžba byť aktívna, zdravá, fit a v kondícii. Beh je ideálny preto, lebo sa dá realizovať vždy a všade, za každých okolností. S deťmi i bez, či prší alebo svieti slnko. Príjemnejšie je samozrejme slnečné pohodové ráno.

Práca, rodina, domácnosť... Ako dokážeš skĺbiť všetky tieto povinnosti s behom? Kedy najradšej beháš?

Mám svoj rituál. Počas materskej dovolenky som odprevadila staršieho syna do školy, mladšieho som usadila do cyklovozíka a už som bežala. Teraz vstávam skoro ráno a ešte pred prácou a všetkými povinnosťami si dám svoju rannú dávku behu a deň plný ďalších aktivít môže pokračovať. Beh mi dáva silu a energiu, že zvládnem všetko čo je potrebné. Zároveň sa teším, že som urobila i niečo pre seba.

Preferuješ skôr skupinový beh, alebo beháš radšej sama?

Určite sama. Ak nerátam dieťa v kočíku. :)

Kedy sa tvoje deti dostali k behaniu? Čo ich k tomu priviedlo?

Určite ja, dieťa vidí u rodiča, že pestuje tento zvyk a snaží sa napodobňovať. A plne ho v tom podporujeme. Šport má byt bežnou súčasťou našich životov, nielen jeho okrajová časť.

Zúčastnila si sa aj nejakých bežeckých pretekov? Ktoré boli pre teba nezabudnuteľné a rada na nich spomínaš?

Zatiaľ ich nemám za sebou veľa, takže si pamätám všetky: dm ženský beh a ČSOB maratón. Tento rok sa chystám aj na rakúsky Frauenlauf 2018, na ktorý sa už veľmi teším!

Máš nejaké tipy alebo triky, ktoré by si poradila ostatným maminám pri zorganizovaní svojho aktívneho životného štýlu?

Jedine to, čo som aj ja kedysi niekde čítala alebo počula. Na šport si nehľadáme čas, ale pevne si ho stanovíme ako neoddeliteľnú súčasť nášho denného bytia a toho sa držíme. Tak ako dýcham, či jem, pristupujem pravidelne aj k športu a behu. Je už mojou neoddeliteľnou súčasťou.

 

© 2024 dm drogerie markt, s. r. o.