Ako behať v zime a neochorieť?

Posilnite si imunitu aj v tomto zimnom počasí a behajte!

Máme tu nový rok a určite ho mnohé z vás začali s novoročnými výzvami, záväzkami či predsavzatiami. Pomaly nám však už končí január... Priznajte sa, ktorá z vás sa ešte drží svojho novoročného predsavzatia? Určite sa nejednej stalo, že ste odhodlaná na 100 %, na všetky výhovorky ste zabudli a idete si tvrdo za svojimi snami o ideálnej postave v plavkách počas horúcich letných dní niekde na pláži, či pri bazéne... keď tu zrazu vás začalo škrabať v hrdle, cítite sa slabá, bolí vás hlava, zapchal sa vám nos a teplomer ukazuje zvýšenú teplotu. Vaše telo sa rozhodlo nespolupracovať na vašej ceste za vysnenou postavou.

1. Vybudujte si silnú imunitu

Budovanie imunity nie je otázkou jedného ani dvoch mesiacov. Je to „beh na dlhú trať“. Existuje viacero zásad, ktoré keď budete dlhodobo dodržiavať, tak sa vám vaše telo odvďačí v podobe minimalizovania chorôb.

Základom je zdravá vyvážená strava, ktorá poskytuje organizmu dostatok výživných látok, vitamínov a minerálov. Dôležité je konzumovať ovocie, ktoré je bohaté na vitamín C, ako napríklad citróny, pomaranče, mandarínky, grepy.

Ďalšiu významnú časť tvorí pitný režim. Ideálne je vypiť počas dňa 2-3 litre tekutín. Do pitného režimu radíme predovšetkým vodu, ďalej minerálne vody a v zimnom období vás príjemne zahreje teplý čaj.

Počas spánku zbiera telo energiu pre vlastnú obranyschopnosť a preto je vhodné dopriať si každý deň 7 až 8 hodín spánku v pravidelnom čase.

Športujte akokoľvek! Vyberte si akýkoľvek druh športu aký vám vyhovuje, či už to bude beh, lyžovanie, korčuľovanie, alebo len dlhšie prechádzky v prírode. Akýkoľvek pohyb na čerstvom vzduchu vám pomôže pri budovaní si imunity.

Pravidelné otužovanie pomáha! Otužovať môžete viacerými spôsobmi. Môžete chodievať na pravidelné prechádzky. Pobyt na vzduchu za každého počasia je ideálnym začiatkom otužovania. S klesajúcim stupňom teploty si netreba pridávať na seba ďalšiu vrstvu oblečenia, pretože chladný vzduch priaznivo pôsobí na organizmus a imunitu. Alebo vyskúšajte kontrastnú sprchu, ktorá má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Ide o striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní, čím sa aktivuje metabolizmus a celkovo sa vaše telo prekrví. K otužovaniu prispieva aj sauna. Horúci vzduch podporuje vznik nových imunitných buniek a pôsobí na sliznice, pri obrane vírusom, ktoré spôsobujú prechladnutie.

 

2. Vitamíny a minerály v našej strave. Doplnky stravy – ÁNO, či NIE?

Starajte sa o svoje telo ako najlepšie viete. Dobré zdravie je základom kvalitného života. Vitamíny a minerály potrebuje každé telo, aby správne fungovalo. Mnoho z nich sa nachádza v pestrej a vyváženej strave. Doplnky stravy ako sú vitamíny a minerály by ste mali zaradiť do svojho jedálnička v prípade, ak z bežnej stravy neprijímate dostatok potrebných živín.

Trh je doslova zaplavený doplnkami výživy – rôzne reklamy, odporúčania magistier v lekárňach, známych, kamarátov. Treba si uvedomiť, že čo jednému prospeje, druhému môže uškodiť, predsa sme každý iná individualita. Základnými atribútmi ideálneho doplnku stravy je, že je účinný, zdravotne nezávadný, je vo vhodnej forme, nemá vedľajšie účinky, je chemicky stabilný a bežným užívaním je možné dosiahnuť optimálnu koncentráciu aktívnej látky v organizme.

Pri budovaní imunity vám môžu dopomôcť aj doplnky stravy vo forme rôznych vitamínov či minerálov. My vám odporúčame napríklad tieto:

 

3. Prvá pomoc pri začínajúcej chorobe

Ak cítite, že na vás „niečo lezie“, nie je dôvod na zaháľanie. Najefektívnejšie je podchytiť chorobu kým úplne prepukne.

Prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť ak cítite, že na vás lezie nádcha, chrípka, prechladnutie alebo bolesť hrdla, je vyhýbať sa cukru vo všetkých jeho formách, umelým sladidlám a spracovaným potravinám. Cukor je veľmi škodlivý pre imunitný systém, ktorý v čase blížiacej sa choroby musí byť posilnený a nie oslabovaný, ak sa chcete zbaviť prichádzajúcej choroby. Doplnky stravy sú dôležité pri prechladnutí, avšak mali by byť využívané len ako doplnok k ostatným zdravým stravovacím návykom a k zdravému životnému štýlu. V čase blížiacej sa choroby je ideálne sa zamerať na zvýšenie príjmu vitamínu C, dostatočný pitný režim, pitie teplých nápojov a bylinkových čajov, dostatočný spánok a zvládanie stresu. Ako prvú pomoc pri začínajúcej chorobe môžete vyskúšať:

 

© 2024 dm drogerie markt, s. r. o.