Zdravý beh: Užitočné tipy, rady a informácie

Beh je šport, ktorý môžete praktizovať takmer stále a všade. Máme pre vás tipy a užitočné informácie ako sa na beh pripraviť, zregenerovať sa po behu a v neposlednom rade podporiť telo správnou výživou či relaxom.

Beh je vytrvalostný šport. Ak praktizujete nejaký vytrvalostný šport, prospievate tým svojmu telu, pretože si posilňujete zdravie a všeobecne aj kondíciu. Takýto druh aktivity pôsobí blahodarne na krvný tlak, kardiovaskulárny systém a tiež pľúca a metabolizmus. A pri behu ste (aspoň zvyčajne) na čerstvom vzduchu a za to sa vám zavďačí aj vaša duša. Čerstvý vzduch pomáha odbúravať stres a pozdvihuje náladu. 

Správne oblečenie 

V porovnaní s mnohými inými druhmi športov pri behu toho veľa nepotrebujete. Dôraz sa kladie len na kvalitné funkčné oblečenie do každého počasia a dobrú bežeckú obuv. No zlé počasie by určite nemalo byť prekážkou. A čo sa týka obuvi. Pri kúpe si určite nechajte poradiť v špecializovanom obchode. 

K neodmysliteľnej výbave žien – bežkýň patrí aj vhodne zvolená športová podprsenka. Vyberte si oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne a ktoré vám sadne. A keď zistíte, že v ňom ešte aj super a športovo vyzeráte, to ešte len uvidíte tú pravú motiváciu! 

Správne bežecké tempo 

Zo začiatku sa určite nepreťažujte. Buďte trpezliví a pokojne najprv začnite s miernym tempom. Striedajte beh s chôdzou, kráčajte v intervaloch vždy aj niekoľko minút. Čoskoro zistíte, že po pár týždňoch zabehnete naraz aj 30 minút. Predpoklad je: zostať pri tomto výkone a túto bežeckú jednotku zopakovať najmenej 2, ideálne 3 krát za týždeň. Určite vám pomôže, ak si nájdete bežeckého partnera, môžete sa potom navzájom motivovať. 

Behajte spolu a skúste sa pri tom aj zabaviť: ak sa to dá, zvolili ste si na začiatok to správne bežecké tempo. Dobrou motiváciou je tiež, ak si pevne stanovíte dni a hodiny, v ktorých si zabeháte. Mnohí bežci radi počúvajú pri behu svoju obľúbenú hudbu. A tá teda dokáže dodať extra dávku energie. Vyskúšajte to!  

Regenerácia: raz za čas si treba dať aj pauzu 

Keď začnete behať, svalovej horúčke sa zrejme nevyhnete. No aspoň fyzicky cítite, že ste pre seba niečo urobili. Doprajte svalom a kĺbom regeneráciu a oddych, ponaťahujte sa alebo choďte na prechádzku. Skúste postihnuté miesta ponatierať chladivými gélmi alebo masťami. Aj týmto spôsobom dožičíte telu relax a nabijete ho novou energiou. A unavené nohy sa po behu takémuto oddychu určite potešia. 

No niekedy si treba aj oddýchnuť a nerobiť naozaj nič, k organizácií aktivít predsa patrí aj tréningová pauza. Telo sa totiž počas pauzy vyrovnáva so záťažou a práve v tejto fáze v podstate dochádza k zvyšovaniu výkonnosti. Skúste tento čas využiť efektívne, na relaxáciu, doprajte si horúcu sprchu alebo kúpeľ alebo si zájdite do sauny.  

Správna výživa 

Vždy dbajte na vyváženú stravu. To znamená: jedzte pravidelne a doprajte si rozmanitú stravu – čo znamená, z každého rožku trošku. Pri akomkoľvek športe treba myslieť na jedno: sacharidy sú kľúčovým zdrojom energie a proteíny základným stavebným prvkom svalovej hmoty. Po ukončení akejkoľvek športovej aktivity je dobré si hneď dopriať jedlo bohaté na bielkoviny: či už proteínovú tyčinku alebo proteínový nápoj. Pôsobia totiž ako kvalitný štartér metabolizmu a rastu svalovej hmoty. 

Možno ste si všimli, že odkedy ste začali behať, ste väčší hladoši: je to úplne v poriadku, telu sa žiada viac jesť, pretože telo teraz potrebuje viac energie.

dm tip: Jedlá si pripravujte čerstvé! Na webe mojadm.sk nájdete ako inšpiráciu mnoho chutných a rýchlych receptov.

 

© 2024 dm drogerie markt, s. r. o.